terapia alkoholizm

Czy warto leczyć alkoholizm w specjalistycznym ośrodku?

Leczenie w specjalistycznym ośrodku dla alkoholików to dobrowolny wybór każdego uzależnionego. W przypadku jednak uzależnienia od alkoholu pacjent musi zdawać sobie sprawę, że samodzielnie nie jest w stanie wyeliminować powstałego problemu. Przekonanie, że kiedy zechce może przestać pić, jest błędnym. Na tym tle rodzi się wiele konfliktów między osobą uzależnioną, a jej najbliższym otoczeniem. Rodzina, która za wszelką cenę chce okazać zrozumienie i próbuje pomóc, robi to w zły sposób. Staje się współuzależnioną i zaczyna się zataczać błędne koło. Kolejne prośby i obietnice, oczywiście niespełnione rodzą frustrację i złość. Nierzadko dochodzi do agresywnych reakcji ze strony alkoholika, ale i bliskich mu osób.

Terapia dla alkoholików
Uświadomienie sobie, iż jest to problem wymagający terapii i specjalistycznej pomocy to pierwszy krok na drodze do wyzdrowienia. Następnym jest chęć zgłoszenia się do ośrodka na terapię. Ambulatoryjnie pacjenci także są leczenie, jednak ta forma terapii nie daje tak dużych szans na wyleczenie i trwa niekiedy znacznie dłużej.

Jakie metody leczenia wdrażane są w specjalistycznym ośrodku?

Ośrodki dla alkoholików to kompleksowe działania. Leczenie rozpoczynające się od odtruwania organizmu, podczas którego niezbędna jest całodobowa opieka. Pacjenci bowiem zmagają się z głodem alkoholowym oraz objawami zespołu odstawienia. Nie tylko nieprzyjemnymi, ale i zagrażającymi zdrowiu oraz życiu. Jednocześnie wdrażana jest farmakoterapia oraz psychoterapia.
Po etapie detoksu zaczyna się właściwa terapia, pośród której znajdują się między innymi zajęcia grupowe oraz indywidualne. Pacjenci lepiej odnajdują się w środowisku osób mających podobne doświadczenia i ten sam problem alkoholowy. Do ośrodka zaś adaptują się łatwiej, dzięki pomocy tych, którzy niegdyś sami walczyli z alkoholizmem, a na chwilę obecną mogą pochwalić się wieloletnim trwaniem w abstynencji. Stanowią więc przykład, dają poczucie zrozumienia i realnego wsparcia, bo przeszli przez to samo. Są dowodem na to, że powrót do normalnego funkcjonowania jest możliwy i choć alkoholikiem zostaje się do końca życia, można wyjść z nałogu, opierając się pokusom.

Jaka jest skuteczność leczenia w ośrodku dla alkoholików?

Leczenie w ośrodkach stworzonych specjalnie z myślą o uzależnionych od alkoholu jest najbardziej skutecznym i efektywnym. Daje największe szanse na to, że pacjent po powrocie do domu i swojego stałego środowiska nie sięgnie po alkohol przy pierwszej nadarzającej się okazji. Tutaj poza farmakoterapią i psychoterapią prowadzone są zajęcia edukacyjne. Nauka nowych, zdrowych zachowań, nawyków, budowania relacji z innymi osobami, a przede wszystkim z najbliższymi. Rodzina zaś może liczyć na wsparcie terapeutów. Uczy się także, jak rozmawiać, jak pomagać, w jaki sposób okazywać zrozumienie i pomagać przetrwać trudne chwile, które zdarzają się każdemu. Dowiedz się więcej dzięki ośrodkowi NGM: detoks.warszawa.pl

Specjalistyczne leczenie polega na znalezieniu podłoża. Przyczyn, które spowodowały powstanie uzależnienia. Dlatego nie jest to jedynie łagodzenie objawów, a wychodzenie z nałogu sięgając poprzez jego korzenie. W taki sposób, by uzdrowić ciało, duszę, a także umysł.